Zastosowania ziół

Acerola – naturalna witamina C

acerola

Zawsze uważałem, że cytryna to owoc który zawiera najwięcej witaminy C. Nic bardziej mylnego! Okazało się, że istnieje owoc, który ma jej o wiele więcej, mimo swoich małych rozmiarów!

Acerola, zwana również wiśnią z Barbados, jest rekordzistką pod względem zawartości witaminy C. Jeden owoc aceroli ważący 4,5 g ma tyle witaminy C co kilogram cytryn! Jedna mała szklanka (180 ml) soku z aceroli może zawierać tyle witaminy C co 14 litrów soku pomarańczowego.

Acerola pochodzi z wysp karaibskich. Mówi się, że Indlianie przenosili nasiona i owoce między wyspami już w czasach prekolumbijskich, dzięki temu w obecnej chwili mamy tam największe plantacje tego owocu! Obecnie występuje również uprawa w Ameryce Południowej, na Florydzie i w Teksasie.

Natomiast najtańsze w produkcji są owoce pochodzące z Brazylii. Może to świadczyć o słabej jakości krzewów.

Dodatkowo w owocach występuje znaczna ilość prowitaminy A oraz tiamina (witamina B1), ryboflawina (witamina B2), niacyna (Witamina PP), wapń, fosfor i żelazo.

Owoce dobrze nadają się na soki. Natomiast z świeżych owoców można przygotować desery, lody, kompoty itp. Komercyjnie natomiast robi się z nich suchy proszek, z którego następnie można uzyskać sok. W Ameryce sok z aceroli jest bardzo częstym dodatkiem do odżywek witaminowych dla niemowląt i dzieci.

Acerola to także silny antyoksydant, który nawilża i uelastycznia skórę i przeciwdziała jej starzeniu (wykorzystywana jest najczęściej do maseczek). W medycynie tradycyjnej owoce aceroli były stosowane do leczenia dyzenterii (czerwonki), biegunki i chorób wątroby. Kora, która zawiera 20-25% garbników, była używana do garbowania skór.

Acerolę w różnej postaci kupisz na tej stronie: kliknij

You Might Also Like

3 Comments

 • Reply
  jak zacząć zarabiać w internecie
  25 września 2016 at 15:51

  Kolejny dowód na to, że szczęściu trzeba i można pomagać inspirujący, ciekawy post

 • Reply
  jak zacząć zarabiać w internecie
  25 września 2016 at 15:54

  Jestem pod ogromnym wrażeniem ! Nie tylko całej masy smacznych pomysłów, ale przede wszystkim energii i pracy, jaką włożyłaś w organizację i podsumowanie akcji. Już czekam na kolejną edycję

 • Reply
  jak zacząć zarabiać w internecie
  25 września 2016 at 16:04

  Szkoda, że nie ma takich zajęć w Warszawie! Ania

 • Leave a Reply