Sposoby na choroby Zastosowania ziół

Cząber górski, zioło na HIV?

czaber_ogrodowy_745622

Cząber górski jest łatwy w uprawie. Średnio potrzebuje ok. 6 godzin słońca dziennie, dobrze wchłania składniki odżywcze i wodę z gleby.

Cząber górski jest obecnie mniej popularny niż cząber ogrodowy. Obie te rośliny mają silny korzenny smak. Zawierają olejki eteryczne takie jak karwakrol, p cymen, tymol, a także flawonoidy, kwas karnozowy, kwas rozmarynowy, kwas betulinowy, kwas ursolowy, kwas oleanolowy, kwas kawowy.

cpx_ae8010efd81f2fcf532c0b3f48fbc5d4

Właściwości:

Wyciągi z cząbru górskiego hamują rozwój niektórych drożdżaków (z rodzaju Candida), bakterii: paciorkowców i gronkowców oraz pałeczek okrężnicy E. coli. Olejek z cząbru górskiego hamuje aktywność wirusów, np. HIV. Działa także niszcząco na grzyby patogenne z rodzaju Trichophyton.

Przeciwdziała nadmiernej fermentacji w jelitach oraz działa przeciwbiegunkowo. Stosowany jest także zewnętrznie do kąpieli w stanach zapalnych skóry oraz w kosmetyce do wyrobu maseczek ściągających i przemywania tłustej cery. Sok ze świeżego ziela łagodzi świąd po ugryzieniach owadów.

Stosowany jest jako środek na kolki i lekarstwo na wzdęcia oraz w leczeniu zapalenia żołądka i jelit, zapalenia pęcherza moczowego, nudności, biegunkę, ból gardła i zaburzenia miesiączkowania

Cząber górski kupisz na tej stronie: kliknij

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply