Zastosowania ziół

Dlaczego warto jeść sól morską

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wszystkie zdrowe czasopisma, zdrowotne programy telewizje, czy dietetycy, krzyczą, że sól szkodzi i należy jeść jej jak najmniej.
Jednak nie należy całkowicie rezygnować z soli. Lecz dobry sposobem jest zamiana soli kuchennej, na sól morską.

Sól morska, zarówno jak sól kuchenna mają taki sam wpływ na zdrowie poprzez zbliżoną zawartość sodu, która wynosi ok. 40%. Różnią się sposobem uzyskiwania, a nawet smakiem, zapachem, co wynika z rozmaitej zawartości mikro- i makroelementów.

Sól morska charakteryzuje się o wiele mocniejszym smakiem, niż znana nam wszystkim sól kuchenna. Smak ten jest wyrazisty, ale również pyszny – zatem wszystkim powinna ona smakować.

Za co odpowiada sól?– skurcze mięśni

– stymulację nerwów
– właściwe funkcjonowanie nadnerczy
– wspomaga trawienie białka i węglowodanów
– właściwe funkcjonowanie oraz wzrost komórek mózgu
– zdrowe kości i szkliwo zębów
– poprawną pracę serca

Wykres sól morska/sól kamienna:

Na co zwracać uwagę przy kupnie soli?

Warto wspomnieć o jednej ważnej rzeczy. Spotkałem się z produktami nazwanymi solą morską, które mimo tego nie są tym, czego oczekujemy. Są mianowicie samym chlorkiem sodu, oddzielonym od soli morskiej, który będzie dla nas praktycznie tym samym, co sól kuchenna (warzona). Aby wiedzieć, czy produkt jest pełnowartościową solą morską można spojrzeć na zawartość sodu która powinna wynosić około 30%, lub na skład, w którym nie powinien znajdować się wyłącznie chlorek sodu (NaCl).
Taką sól kupicie pod tym linkiem: kliknij

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply