Zastosowania ziół

Sumak – doskonała roślina dla osób z cukrzycą!

Sumac_de_Virginie

Sumak pochodzi z jagód (owoców) dziko rosnącego krzaka, który rośnie  na wszystkich obszarach śródziemnomorskich, zwłaszcza na Sycylii i południowych Włoszech oraz w części środkowej Bliskiego Wschodu głównie w Iranie.

Sumak może być dodawany do mięs, ryb, sałatek oraz ziemniaków. Kwaskowe nuty sumaka są dobrze wyczuwalne w mieszance przypraw zaatar. Egzotyczna przyprawa charakteryzuje się nie tylko wyjątkowymi walorami smakowymi, ale również prozdrowotnym działaniem.

Właściwości:

Sumak przeciwdziała niestrawności, działa przeciwgrzybiczo, antybakteryjnie i antywirusowo oraz jest źródłem olbrzymiej ilości antyoksydantów. Sumak występuje przede wszystkim w krajach basenu Morza Śródziemnego. Przyprawę przygotowuje się poprzez staranne zmielenie wysuszonych owoców, a czasem także liści.

Sumak jest bardzo popularny w kuchni tureckiej, arabskiej, irańskiej i sycylijskiej. W krajach Bliskiego Wschodu często wchodzi w skład mieszanki przypraw nazywanej zatar. Dobrze łączy się z farszami z ryżu czy z soczewicy, komponuje się także z pieczonymi rybami. Dodaje wyrazu potrawom z natury nieco mdłym i nijakim, przykładowo wspaniale doprawia tradycyjną turecką zupę z soczewicy. Na bazie naturalnego jogurtu z dodatkiem sumaku i suszonych ziół można przygotować prosty dip do mięsa i warzyw.

Dodatkowo, sumak powinien być częścią diety osób cierpiących na cukrzycę. Podczas eksperymentu na Uniwersytecie Medycznym w Teheranie pacjenci otrzymywali porcję sumaka każdego dnia. Po trzech miesiącach mieli niższy poziom cukru we krwi niż grupa kontrolna, która nie zażywała przyprawy. Badacze przy okazji zaobserwowali również inną korzyść z regularnego przyjmowania owoców rośliny– uczestnicy testu mieli niższy poziom cholesterolu we krwi. To kolejne powody, aby częściej doprawiać potrawy aromatycznym sumakiem.

Sumak w dobrej cenie kupicie na: kliknij

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply