Zastosowania ziół

Kurkuma w kuchni, czy warto?

kurkuma

Kurkuma, inaczej ostryż, używana jest jako przyprawa do wielu potraw. Jest też składnikiem wielu mieszanek przyprawowych, m.in. curry.

Ma żółtozłocisty kolor i z tego powodu początkowo wykorzystywano ją jako barwnik, dopiero później odkryto jej zastosowanie w kuchni. W lecznictwie znana jest od XIX wieku. W Indiach kurkuma stosowana jest jako środek przyspieszający gojenie się ran i wspomagający leczenie niestrawności żołądka. Niedawno odkryto również jej właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Poza tym niektórzy uczeni twierdzą, że zawarta w kurkumie kurkumina spowalnia rozwój nowotworów.

Pobudza działanie soków żołądkowych i wzmacnia układ trawienny. Ma działanie przeciwzapalne. Chroni przed rozwojem chorobotwórczych bakterii i wirusów. Przeciwdziała rozwojowi grzybów. Wspomaga wątrobę i pęcherzyk żółciowy. Obniża też poziom cholesterolu i reguluje poziom cukru we krwi. Wspomaga układ odpornościowy. Chroni przed rakiem, cukrzycą oraz Alzheimerem. Łagodzi reumatoidalne zapalenie stawów. Ma pozytywne działanie na układ nerwowy i krwionośny

hjjrtt

Kurkuma tak jak już wspomniałem, jest starożytną przyprawą pochodzącą z Azji Południowo-Wschodniej, używaną od pradawnych czasów jako barwnik i przyprawa. Uprawiana jest głównie w Bengalu, Chinach, Tajwanie, na Sri Lance, Jawie, w Peru, Australii i zachodnich Indiach. Jest ona nadal używana w rytuałach religii hinduskiej oraz jako barwnik do świętych szat, dzięki temu że nie jest syntetyczna lecz naturalna oraz tania.

Więc jeśli chcesz kupić tanią i naturalną kurkumę, prosto z Azji Południowo-wschodniej, kliknij tutaj.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply