Zastosowania ziół

Poziomka – cudowny sposób na kamienie nerkowe

1358155005_4

Poziomka – stosowana jest przy leczeniu kamicy nerkowej, w zaburzeniach przemiany materii, miażdżycy, nadciśnieniu tętniczym, w leczeniu biegunki, a także do płukania gardła. Jest również używana do przemywania przy niektórych chorobach skóry.

Poziomki pospolite owocują głównie w czerwcu i lipcu. Oprócz dzikich gatunków, które rosną na słonecznych skrajach lasów i na polanach, wyróżniamy także poziomkę ogrodową. Należy jednak pamiętać, że owoce i liście poziomek z domowego ogródka mają słabsze właściwości lecznicze, niż te dziko rosnące.

2970034_puszczanskie-poziomki

Owoce poziomki zawierają karotenoidy, kwasy organiczne, a tym nieco kwasu salicylowego oraz kwas askorbinowy (witaminę C), antocyjany i sole mineralne. Owoce poziomki odżywiają i wzmacniają organizm, a także odtruwają go z toksyn i regulują przemianę materii. Poza tym, dzięki kwasowi salicylowemu, rozpuszczają kamień nazębny, a także przeciwdziałają chorobom dziąseł i przyzębia. Owoce poziomki bywają stosowane jako baza maseczek kosmetycznych, przeznaczonych do cery tłustej. Należy pamiętać, że owoce poziomki mogą wywoływać reakcje alergiczne, zwłaszcza u dzieci.

Liście poziomki pospolitej mają średnie właściwości moczopędne oraz ściągające. Zioło to używane jest do leczenia rozwolnienia oraz biegunki.

Wywarem z liści poziomki pospolitej można płukać bolące gardło, stosować liście na poparzenia oraz zadrapania. Owoce poziomki pospolitej są przepisywane przez zielarzy jako część diety w takich schorzeniach, jak gruźlica, skaza moczanowa, artretyzm, reumatyzm.

Napar z liści poziomki pospolitej stosuje się wewnętrznie w nadciśnieniu, w miażdżycy naczyń krwionosńych, w zaburzeniach przemiany materii.

Napar stosowany jest również w zaparciach oraz guzach krwawiących. Owoc poziomki pospolitej rozpuszcza kamień nazębny oraz umacnia zęby w dziąsłach.

 

Dobrej jakości suszone owoce możesz kupić tutaj: kliknij

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply