Zastosowania ziół

Ziołowe kąpiele dla dzieci i dla dorosłych

relaksujaca-kapiel-365143-article

Kąpiele ziołowe dla dzieci, to idealny sposób na ich łatwe choroby, czy przeziębienie! Ale nie martw się, stosować je może każdy, nawet Ty!

Jest kilka prostych sposobów na przygotowanie kąpieli ziołowych dla dzieci. Jeśli używamy rozpuszczalnych składników takich jak żel z aloesu lub sodę do pieczenia, zwyczajnie rozpuścić je w gorącej wodzie przeznaczonej do kąpieli. Jeśli będziemy używać płatków owsianych, należy je umieścić w odpowiednim woreczku. Płatki owsiane wydają się być miękkie, ale nie rozpuszczają się kompletnie w wodzie, chyba że najpierw zostaną zmielone na puder.

Jeśli do kąpieli ziołowych są używane świeże zioła, należy je położyć na gazie lub ściereczce do wycierania. Dwie lub trzy grubości gazy w kształcie kwadrata są idealne. Luźnie tkany materiał gazy pozwoli na maksymalne wydostanie się wszystkich ziołowych esencji z jednej strony, z drugiej zaś nie pozwoli na pływanie części ziół po powierzchni wody. Zioła używane do kąpieli ziołowych można również trzymać w torebkach uszytych z gazy, lub w torebkach związanych sznurkiem. Szybka i prosta metoda to umieszczenie odpowiedniej ilości ziół na środku czworokątnej gazy. Następnie pociągając cztery rogi gazy razem związujemy je sznurkiem. Na pełną wannę użyć około 170 g suszonych lub świeżych ziół.

Napełnić wannę wodą, umieszczając zioła w torebce pod silnym strumieniem gorącej wody. Podczas kąpieli, wyciskać esencje ziołowe z ziołowej torebki wprost na te miejsca, które chcesz leczyć. Twoje dziecko poprzez taką kąpiel może mieć również i zabawę. Jeśli kąpiel ziołowa jest przeznaczona w celu załagodzenia swędzących dolegliwości skóry, możesz łagodnie masować ziołową torebką zainfekowane miejsca na skórze. Masowanie takie przynosi ulgę dziecku, jak również powoduje zrelaksowanie się ciała. Nie należy jednak pozwolić dziecku na masowanie skóry z widocznymi, otwartymi ranami. Jeśli używamy do kąpieli suszonych ziół, należy dozorować dziecko podczas takiej kąpieli. Suszone części ziół mogą być twarde, patykowatych kształtów. Dziecko może łatwo w ten sposób zadrapać sobie skórę ciała. Jeśli zauważyłaś, że twoje dziecko jest zrelaksowane i ból łagodzony podczas takiej kąpieli ziołowej, można wykorzystać do nich ziołowy napar sporządzony wcześniej. Należy w tym celu namoczyć 6 łyżek stołowych suszonych lub świeżych ziół na noc w trzech szklankach wody. Zacznij od bardzo gorącej wody i pozwól na naturalne wychłodzenie się jej. Następnego ranka, podgrzej napar i odcedź osad. W tym momencie żadna torba na zioła nie jest potrzebna. Po prostu wylej odcedzony napar wprost do wanny z wodą do kąpieli.

Przykład kąpieli ziołowej:

Kąpiel w odwarze z tymianku to wypróbowany, zawsze skuteczny sposób na opanowanie pierwszych objawów przeziębienia.

Działa przeciwbakteryjnie, łagodzi ostry kaszel, działa rozkurczowo na oskrzela. Bezpieczna bez względu na wiek – polecana również dla dzieci!Działa pobudzająco, więc nie jest polecana zaraz przed snem.

Składniki:
1/2 szklanki suszonego tymianku

Przygotowanie:
Przygotuj mocny napar tymiankowy (pół szklanki suszonego tymianku zalać 2 litrami wody, pozostawić pod przykryciem na 10 minut. Przecedzić do wanny). Po kąpieli nie należy wycierać ciała, lecz owinąć się ręcznikiem i położyć do łóżka. Przez następną godzinę organizm zacznie bardzo się pocić, wydalając szkodliwe toksyny. Kąpiel można brać 1 raz dziennie.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply