Odchudzanie

Dlaczego warto jeść makaron razowy?

cpx_41abe703a5837f7cd02e81e4ccb7ba11

Co to jest makaron razowy
Makaron razowy to makaron, który został wyprodukowany z mąki z pełnego przemiału. Jest zdrowszy, bo zamiast zawierać tylko oczyszczoną, białą mąkę, ma również łupiny itd. O mąkach polecam osobny artykuł, ale w wielkim skrócie, taki makaron ma więcej wartości odżywczych i jest zdrowszy.

Jak gotować makaron razowy
Zawsze al dente! Rozgotowany makaron razowy jest po pierwsze niesmaczny, a po drugie traci wszystkie swoje właściwości.

Jak podawać makaron razowy
Dowolnie. Spokojnie możecie zastąpić makaronem razowym zwykły pszenny. Latem uwielbiam makaron razowy z truskawkami, możecie też przygotować z dowolnym sosem, z łososiem czy warzywami.

Dlaczego makaron razowy jest zdrowy
Makaron razowy tak, jak i inne produkty z mąki z pełnego przemiału, jest bogatszy w mikroelementy i błonnik. Błonnik jest potrzebny w naszej diecie, wpływa korzystnie chociażby na pracę jelit. Poza tym, razowy makaron ma niższy wskaźnik IG niż makaron z jasnej mąki, a znaczy to tyle, że wolniej podnosi się poziom cukru we krwi. Zresztą makaron razowy jest też dłużej trawiony, a co za tym idzie, dłużej czujemy się syci i najedzeni.

Różne rodzaje makaronów eko, razowych możesz znaleźć tutaj: kliknij -> http://rafex.eu/makarony-z-roznych-zboz-c-380.html

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply