Odchudzanie

Len – 10 kilogramów na wadze

linum usitatissimum l. / linseed

Len znany był już w Mezopotamii – kolebce cywilizacji. Wspominają o nim też biblijne Księga Wyjścia oraz Księga Przysłów. Dzięki kupcom fenickim rozpowszechnił się w basenie Morza Śródziemnego i dziś uprawiany jest w wielu krajach w strefie klimatu umiarkowanego. Znany jest głównie jako roślina włókiennicza, ale jego nasiona, zwane siemieniem lnianym, mogą być spożywane.

len_32331947_L

Siemię lniane zawiera związki śluzowe, glikozydy, fitosterole i aż 40% oleju, w skład którego wchodzą głównie kwasy tłuszczowe ω-3 i ω-6. Spożywane, pobudza ruchy perystaltyczne. W jelitach pęcznieje, dzięki czemu spulchnia masy kałowe i ułatwia wypróżnianie. Ponadto, len obniża poziom cholesterolu we krwi oraz zwiększa jej krzepliwość.

Siemię można spożywać na surowo lub w postaci odwaru. W tym drugim przypadku tworzy się śluz, który działa osłonowo na błony śluzowe przewodu pokarmowego. Jego stosowanie polecane jest szczególnie w przypadkach zatruć, nieżytu żołądka, wrzodów żołądka lub dwunastnicy oraz różnego rodzaju dolegliwości jelitowych.

A więc do dzieła! Uzbrojeni w nową wiedzę możemy śmiało zacząć planować podbój plaż. Pamiętajmy tylko, że zioła są jedynie wspomagaczami. Nawet one, mimo swoich niesamowitych właściwości nie będą w stanie zastąpić aktywności fizycznej i zdrowej, urozmaiconej, zbilansowanej diety.

Zobacz inne zioła na odchudzanie: kliknij

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply