Przepisy Zastosowania ziół

Owoce Baobabu – czyli drzewa życia

Baobab-Alley

Jednym z charakterystycznych elementów krajobrazu Gambii i Senegalu, są wszechobecne baobaby. Niektórzy żartują i mówią, że drzewo wygląda tak, jak by rosło do góry nogami.

Jak wygląda owe drzewo, zapewne większość z was wie. Lecz ciekawe kto wie, że baobab posiada jadalne owoce, z których można przyrządzić pyszny, egzotyczny sok. Owoce ściągnięte prosto z drzewa, są całkiem sporych rozmiarów, posiadają grubą skorupkę, pod którą znajdują się białe nasiona – to własnie je użyjemy do naszego koktajlu.

Badacze są zgodni – owoce baobabu to prawdziwy rekordzista jeśli chodzi o zawartość witamin i minerałów. Owe białe nasiona zawierają 6 razy więcej witaminy C niż pomarańcza i aż 3 razy więcej postasu co banan, dodatkowo posiadają w sobie dwukrotnie więcej wapnia niż mleko!

z17659330Q,Miazsz-baobabu-w-calosci--po-lewej-stronie-zdjecia

Po lewej widzimi kawałki owoca baobabu, a po prawej sproszkowane.

Owocowy miąższ jest również bogaty w błonnik, a także komplet niezbędnych aminokwasów egzogennych – czyli takich, których nasz organizm nie może wytworzyć samodzielnie i które musimy sobie dostarczać wraz z pożywieniem. Spośród nich owoce baobabu są bogate zwłaszcza tryptofan, potrzebny do produkcji serotoniny, zwanej „hormonem szczęścia”.

Sok który będziemy przyrządzać będzie smakował podobnie jak przetarte jabłko, więc dosyć, że będzie bombą witaminową, to dodatkowo będzie pyszny!

Dodatkowo, poza tym, że ma bardzo duże wartości odżywcze, ma on również działanie lecznicze. Dzięki takiemu napojowi, możemy bardzo szybko pozbyć się gorączki, wszelkiego rodzaju bólów i biegunki. Warto również wspomnieć, że owoce baobabu wspierają ochronę wątroby przed uszkodzeniami!

DSC08419ddd

Sok z baobabu robimy w następujący sposób:

Wlewamy do dużego naczynia/butelki około 500 ml wody, następnie dodajemy do tego 2/3 (według uznania) stołowe łyżki sproszkowanego baobabu, mieszamy, ewentualnie mocno potrząsamy i gotowe!

Całość zajmuje mniej więcej kilka minut, a efekt jest oszałamiający! Tylko uważajcie aby nie wsypać zbyt dużo z proszkowanych owoców, bo wtedy sok będzie zbyt kwaśny i niedobry.

Dobrej jakości, sproszkowane owoce, z dużą ilością witaminy C, potasu i wapnia kupisz na tej stronie – kliknij.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply