Sposoby na choroby

Aronia – Jeden owoc – wiele właściwości leczniczych

aronia-berries2

Owoce aronii dosyć wcześniej przybierają ciemny kolor, lecz dopiero pozna jesienią, gdy liście są już zaczerwienione – owoce są zdatne do zbiorów. Owe owoce są źródłem dużej ilości witamin takich jak: C, D, E, K, witaminy z grupy B, PP, ponadto posiadają duże ilości witaminy P. Odpowiada ona za wzmocnienie naczyń krwionośnych.

Poza tym, aronia jest dobrym źródłem, żelaza, miedzi, manganu, boru, jodu, potasu.

Dodatkowo działa dobrze na poprawę metabolizmu, ale w praktyce się o tym zapomina. Lecz, aronię głównie poleca się w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych Poza tym substancje w nich zawarte obniżają poziom „złego” cholesterolu we krwi, przyczyniają się do normalizacji tętniczego ciśnienia krwi.

Spożywanie aronii pomaga w poprawie pracy przewodu pokarmowego, łagodzi jego skurcze, wspiera pracę nerek i wątroby i stabilizuje pracę gruczołów wydzielania wewnętrznego. Wszystkie te przyczyny zawdzięczamy jodowi znajdującemu się w aronii, jego zawartość jest dużo większa niż w innych owocach jagodowych.

P1010927

Zaleca się również spożywanie jagód aronii kobietom w ciąży, które mają poranne mdłości lub zgagę, dzięki temu zwiększamy przepływ żółci i dodatkowo zapobiegamy anemii. Sok z aronii spożywany w czasie karmienia piersią przyczynia się do wzmocnienia odporności dziecka i normalizacji pracy układu pokarmowego.

Aby móc korzystać z dobrodziejstw aronii przez cały rok, jest ona suszona. Takie owoce przechowują swoje właściwości lecznicze przez 2 lata od zebrania. Jednak należy pamiętać, że nie można ich suszyć w temperaturze większej niż 40 stopni, ponieważ tracą one wtedy większość wartości odżywczych.

Przepis na sok z suszonych aronii:

2 kg aronii
1 kg cukru
1 l zimnej przefiltrowanej wody

Owoce przełożyć do garnka i rozgnieść tłuczkiem do ziemniaków. Następnie dodać wodę i cukier. Wszystko zagotować i gotować na wolnym ogniu ok 30 minut. Potem sok przecedzić, owoce dobrze odcisnąć ze soku. Otrzymany sok przelać do butelek lub słoiczków i dobrze zakręcić. Butelki wstawić do garnka wyścielonego ściereczką, zalać wodą na wysokośc 2/3 butelki. Pasteryzować 15 minut od zagotowania.

Suszoną aronię dobrej jakości, kupicie na tej stronie, w sumie jak na takie właściwości, to myślę, że cena jest odpowiednia.

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply