Zastosowania ziół

Złota jagoda – Miechunka

ripe healthy orange physalis over wooden board

Znana pod różnymi nazwami jako topotopo w Wenezueli, a jako golden berry w krajach anglojęzycznych. Roślina ta pochodzi z okolic Andów i znana jest od czasów Inków. Rynek miechunki na terenie Ameryki Południowej rozciąga się od Wenezueli aż po Chile. Największe plantacje i produkcja na eksport odbywa się w Kolumbii, która rocznie produkuje około 11,5 tony owoców. Optymalna temperatura do produkcji miechunki to 18 stopni Celsjusza.

Owoce są wykorzystywane do różnych potraw: sałatek czy też syropów, sosów do mięs. Często są składnikiem dżemów i soków.

Wewnątrz czerwonopomarańczowych lampionów miechunki schowane są jagody – małe, złociste kuleczki wielkości pomidorka koktajlowego. Mają one bardzo dużo pestek, a ich smak jest słodko-kwaśny, w literaturze opisywany jako kiwi-truskawko-agrestopodobny. Wśród gatunków tej rośliny wyróżnia się : miechunkę rozdętą i miechunkę peruwiańską, Oba gatunki są jadalne jednak smak miechunki peruwiańskiej jest dużo lepszy, a jej owoce oprócz swojej niezaprzeczalnej dekoracyjności, są bogate w witaminy i substancje o właściwościach leczniczych. 

Właściwości lecznicze miechunki peruwiańskiej:

– Przeciwskurczowe,
– Moczopędne,
– Antyseptyczne,
– Uspokajające,
– Przeciwbólowe,
– Korzystnie wpływa na wzrok,
– Wpływa korzystnie na walkę z pasożytami ,
– Pomocna przy wszelakich infekcjach gardła,
– Pomaga w chorobach nerek, oczyszcza krew,
– Pomocna w walce z cholesterolem.

Miechunka jadalna (peruwiańska) – jak jeść?

Owoce należy wyjąć z „lampionu” i umyć pod bieżącą wodą. Mogą być jadane surowe.

Miechunka może stanowić bazę przetworów – dżemów, konfitur, galaretek itp., a nawet nalewek. Może być również dodatkiem do sałatek, ciast, jak również stanowić dekorację tradycyjnych wypieków.

Z kolei suszona miechunka jest zdrową alternatywą dla chipsów, paluszków, krakersów i innych niezdrowych przekąsek. Suszone owoce mogą być również dodatkiem do jogurtu czy muesli. Warto wiedzieć, że suszona miechunka zawiera średnio 343 kcal, 79 g węglowodanów, 6 g białka i 1 g tłuszczu w 100 g.

Złote jagody możesz kupić na tej stronie: kliknij

Źródło: Food Reasearch International 44 (2011) 1733-1740, „Physalis peruviana Linnaeus, the multiple properties of highly functional fruit: A review : Luis A. Puente, Claudia A. Pinto-Munoz, Eduardo S. Castro, Misael Cortes. i http://www.poradnikzdrowie.pl/

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply
    ziołolecznictwo
    25 marca 2016 at 10:50

    A posiadasz bloga albo jakiś profil na innym portalu np. instagram?

  • Leave a Reply