Zastosowania ziół

Kupuj prawdziwy i zdrowy cynamon! Jak rozpoznać prawdziwy cynamon cejloński!

cpx_1715b7fb8497dd34893341720aa64eee

Cynamon ma dwia rodzaje – chiński i cejloński, ten drugi to ten oryginalny, o właściwościach odżywczych. Sprawdź jak je odróżnić!

Cynamon jest jedną z moim ulubionych przypraw, które stosuję w kuchni. Można go dodać wręcz do wszystkiego, do porannej owsianki, do wypieków, do kawy. Idealny sprawdza się w okresie zimowym, ponieważ jest super rozgrzewający. Poza swoimi smakami i aromatami, cynamon jest również lekarstwem na różne choroby, pod warunkiem, że jest to – prawdziwy cynamon.

Zastosowanie cynamonu:

Spożywanie cynamonu ma korzystny wpływ na nasze trawienie, poziom lipidów i cukru we krwi. Tak na prawdę wszystkie zalety nie są jeszcze poznane. Dotychczas przeprowadzone badania wskazują, że cynamon radzi sobie bardzo dobrze z problemami z trawieniem, np zespół drażliwego jelita, drożdżyce czy nudności.
Cynamon również obniża poziom cholesterolu LDL i cholesterolu całkowitego. Do tego, udowodniono, że cynamon działa skuteczniej niż witamina E, jeśli chodzi o usuwanie wolnych rodników.
Lekarze wskazują pozytywny wpływ na płytki krwi i zapobieganie powstawaniu zmian przy różnych urazach.
Cynamon również, tak jak wspomniałem jest wspaniały w okresie jesienno-zimowym, możemy przygotować z nim rozgrzewającą herbatę, która działa jak antidotum na infekcje, bo skutecznie łagodzi napady kaszlu i chrypę.

  • Cynamon Cejloński jest źródłem manganu, błonnika, żelaza i wapnia i sporą ilość cennych antyoksydantów(neutralizują wolne rodniki odpowiedzialne za procesy starzenia organizmu).
  • Olejkowi cynamonowemu przypisuje się silne działanie bakteriobójcze,
    grzybobójcze i dezynfekujące.
  • Dodawany do żywności, hamuje rozwój bakterii i psucie się żywności, co czyni go naturalnym konserwantem.
  • Ze względu na działanie rozkurczowe napar z cynamonu łagodzi kobiece dolegliwości związane z bolesnymi miesiączkami i PSM
  • Ogranicza też wzrost i rozmnażanie drożdżaków np. męczącego wielu ludzi grzyba Candida.

Stosowanie:

Tak jak już wspomniałem, stosować go można we wszystkich daniach, potrawach czy napojach. Wszystko ogranicza wyłącznie wasza wyobraźnia.

Prawdziwy, cynamon cejloński, który jest całkowicie zdrowy i nie wpływa negatywnie na naszą wątrobę (tak jak cynamon chiński, tani ze sklepu), jeśli możliwy do kupienia na tej stronie: kliknij

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply