Zastosowania ziół

3 bardzo ważne właściwości Pasterniaka!!

pasternak4

Pasternak wraca do łask, jest to spowodowane jego wartościami odżywczymi i wyjątkowymi właściwościami. Korzeń wyglądem przypominam pietruszkę, a w smaku jest zbliżony do marchewki. O ile dawniej wykorzystywano tylko podziemną część tej rośliny, obecnie zastosowanie znajdują również jej owoce, będące jednocześnie nasionami. Cała roślina zawiera rzadkie, ale cenne związki kumarynowe, a wśród nich ksantotoksynę i bargapten. Pasterniak jest naszpikowany również olejkami eterycznymi, tłuszczami roślinnymi, błonnikiem, magnezem, czy witaminą c i B. Jednak najwięcej tych substancji znajduje się własnie w nasionach, jednak korzeń to wciąż wartościowy składnik diety.

cpx_eef7412d7fd2ed549faace21cd89af51

Pasternak poprawia apetyt

Wykorzystywano ją już w starożytności – świeże plastry korzenia pasternaku podawano przed ucztą „na przystawkę”, by pobudzić wydzielanie soków żołądkowych i tym samym łaknienie. Dziś smakosze raczej jedzą surówkę z drobno posiekanego pasternaku, z dodatkiem jabłka i cebuli.

Pasternak na bielactwo!

Pasternak zawiera furanokumaryny, które stosuje się w procesie leczenia bielactwa. Te same związki są też alergenne i mogą powodować zmiany skórne.

Pasternak wspomaga krążenie

Dzięki temu, że pasternak jest niskokaloryczny, zawiera składniki usprawniające przemianę materii, działające przeciwzapalnie i rozkurczowo, ma dobroczynny wpływ na układ krążenia. Obniża bowiem ciśnienie tętnicze krwi, zmniejsza groźbę nadwagi i miażdżycy, a tym samym przeciwdziała niekorzystnym zmianom w naczyniach krwionośnych.

Mielony i wysuszony pasternak kupisz na tej stronie: kliknij

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply