Inne

Ekologiczne i zdrowe dla Twojej skóry pranie – Orzechy piorące!

orzwechy-piorace

Już sam pomysł prania w orzechach niektórym przynosi uśmiech na twarzy. Ale tak, to na prawdę działa. Owe orzechy pochodzą z Indii i Nepalu, gdzie od wieków są stosowane jako naturalny środek piorący i czyszczący.

Z zebranych owoców tego drzewa usuwa się środek, a łupiny suszy tak długo aż osiągną ciemny kolor. To właśnie łupina jest środkiem piorącym i czyszczącym, ponieważ posiada substancję o nazwie saponina. Saponina w kontakcie z wodą zamienia się w pianę, za pomocą której można wyprać ubrania lub umyć naczynia.

Orzechy możemy stosować tak na prawdę wszędzie. Myć nimi fugi, naczynia, czy kabinę prysznicową. Tylko czy oby na pewno są tak samo skuteczne jak tradycyjne, chemiczne detergenty?

Jak prać?

6-7 łupin orzechów wrzucić do bawełnianego woreczka, lub skarpety, zwiąż dokładnie, a następnie potłucz np. tłuczkiem do mięsa. Woreczek lub skarpetę włożyć bezpośrednio do bębna pralki.

orzechy-piorace-na-mszyce

Zalety prania w orzechach:

Orzechy są bardzo ekonomicznych i ekologicznym środkiem czystości.  Paczka 0.5kg orzechów kosztuje tylko 13 złotych i wystarcza średnio na rok prania przy 2-3 praniach tygodniowo.

Orzechy nadają się również do delikatnych tkanin i nie spierają kolorów. Można w nich prać w pełnym zakresie temperatur (30 – 90 stopni). Nie uczulają, mają przy tym działania bakterio i grzybobójcze, są więc idealne dla alergików i w przypadku problemów skórnych, takich jak łuszczyca czy AZS. Są w pełni biodegradowalne i nie zawierają szkodliwych dla środowiska detergentów, więc wodę z prania można bez obaw użyć np. do podlania ogródka.

Gdzie kupić orzechy piorące w tak niskiej cenie? W sklepach typu rossmann są one prawie 3 razy droższe, ponadto gorsze jakościowo! Na tej stronie kliknij, orzechy są w cenie pół kilo za 13 złotych, a kilogram kosztuje tylko 20zł! Warto pamiętać, że za 20zł mamy środek piorący na prawie dwa lata!

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply
    inka
    8 stycznia 2017 at 21:22

    Próbowałam prać w orzechach – okazło się to zyt nieskuteczne. :\ Poza tym czy orzechy rzeczywiscie są ekologiczne, skoro muszą przejechać tysiące kilometrów, żeysmy mogli ich użyć? To może lepiej wypróbować kasztany, które możemy nazbierać na spacerze? A może jednak proszek do prania będzie rozwiązaniem, niedawno kupiłam clever free. wg producenta jes tekologiczny i hipoalergiczny. na razie testuję. okaże się w praniu. 🙂

  • Leave a Reply