Zastosowania ziół

Uważaj na gałkę muszkatołową! Może działać jak SILNY narkotyk!

kwiat_muszkato_owy_1

Gałka muszkatołowa najczęściej jest używana jako przyprawa w kuchni, ale ze względu na swoje właściwości lecznicze znalazła zastosowanie także w medycynie naturalnej.

Muszkatołowiec znany był na Dalekim Wschodzie już bardzo dawno, w Chinach pierwsze wzmianki o nim datuje się na przynajmniej 4000 lat wstecz.

W 100 g suchych sproszkowanych owoców znajduje się 1050 mg mirystycyny, natomiast w olejku muszkatołowym jej zawartość wynosi około 4 proc.

Silny zapach i gorzko-korzenny smak gałka muszkatołowa zawdzięcza olejkowi. Jego głównym składnikiem jest mirystycyna, która wykazuje właściwości halucynogenne.

Jednak kulinarne użycie gałki muszkatołowej nie powinno wywołać opisanych efektów. Warto wiedzieć, że mirystycyna jest także składnikiem olejku z nasion niektórych odmian pietruszki.

Zarówno nasiona, jak i kwiat muszkatołowca odznaczają się bardzo silnym aromatem, a ich smak jest silnie korzenny, słodko – gorzki i delikatnie ostry. Mimo iż kwiaty muszkatołowca są w smaku odrobinę łagodniejsze i delikatniejsze.

Kwiat kupisz tutaj: kliknij

Gałkę muszkatową kupisz tutaj: kliknij

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply