Zastosowania ziół

Domowy sposób na poprawę wzroku – Odwar z czarnej borówki

cucoriedky

Borówka czarna jest krzewinką, która występuje na bardzo rozległych obszarach półkuli północnej — swoim zasięgiem obejmuje prawie całą Europę, północną i częściowo środkową Azję oraz zachodnią część Ameryki Północnej (od Kolorado do Alaski). W Polsce rośnie masowo na całym niżu, w górach dociera aż do wysokości około 1800 m n.p.m. Najlepiej „czuje się” w borach sosnowych i sosnowo-świerkowych, gdzie bardzo często stanowi główny składnik runa leśnego. Jest rośliną o dużej sile rozrodczej i dlatego w lasach tworzy nie tylko kępy, ale także lite łany. Żyje długo — nawet do 30 lat, dorastając w dobrych warunkach glebowych i klimatycznych do wysokości znacznie powyżej 50 cm, chociaż często spotykamy „łany” czarnych jagód, które nie wyrastają ponad 20—30 cm.

Działanie
– Pomaga zachować dobry wzrok, poprawia widzenie.
– Szczególnie pomocna dla ludzi cierpiących na przemęczenie oczu lub słabo widzących po zmroku.
– Korzystna dla kierowców prowadzących pojazdy nocą.
– Pomocna w krótkowzroczności (miopii).

Odwar z liści.

1 płaską łyżkę suszonych liści zalewamy 1 szklanką wody, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy 5 minut pod przykryciem na wolnym ogniu. Pijemy 3 razy dziennie po pół szklanki pomiędzy posiłkami przeciwko biegunce lub w zakażeniach układu moczowego. Z dodatkiem innych ziół (strąków fasoli, liści pokrzywy i ziela rutwicy) wywar jest pomocny przy leczeniu cukrzycy, ale pod ścisłą kontrolą lekarza.

Odwar z owoców.

1—2 płaskie łyżki suszonych owoców zalewamy 1 szklanką wody i gotujemy przez 5 minut pod przykryciem na wolnym ogniu. Odstawiamy aż do wystygnięcia i pijemy 2—3 razy dziennie po posiłkach pół szklanki lub nieco więcej tylko rano i wieczorem w przypadku biegunki, w miażdżycy i nadciśnieniu, przy kłopotach z krążeniem, przeciwko różnego rodzaju wewnętrznym zakażeniom (odwarem możemy też płukać gardło w anginach i prze¬wlekłych nieżytach).

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply