Zastosowania ziół

Perz Właściwy – zioło moczopędne

perz-wlasciwy

Perz właściwy to krzepka roślina wieloletnia potrafiąca osiągnąć wysokość do 80 cm. Jest chwastem pospolitym, trudnym do pozbycia się w naszych ogródkach przydomowych. Perz właściwy posiada długie, pełzające kłącza, które mogą osiągnąć nawet kilkanaście metrów długości. Zioło to ma wąskie liście oraz zielone kwiaty, które pojawiają się między czerwcem a wrześniem. Perz właściwy jest niewybrednym zielem, rośnie na wszystkich typach gleb, chociaż nie lubi gleb piaszczystych i o niskim pH.

Właściwości:

W przeszłości perz właściwy był używany w leczeniu skazy moczanowej i reumatyzmu. W niemieckiej medycynie ludowej podgrzane nasiona perzu właściwego są stosowane jako okłady na brzuch w celu złagodzenia wrzodów trawiennych. Sok sporządzony z korzeni perza właściwego był stosowany w leczeniu żółtaczki oraz innych dolegliwości związanych z wątrobą. Główny składnik tego zioła – inozyt – działa korzystnie na pracę wątroby, zapobiega jej stłuszczeniu. Inozyt powoduje redukowanie poziomu cholesterolu oraz tłuszczów we krwi, i dlatego mówi się o przeciwmiażdżycowych właściwościach tego zioła. Herbata sporządzona z tego pożytecznego zioła jest również świetnym sposobem na przyniesienie ulgi w przypadku trądzika młodzieńczego. Krzemionka znajdująca się w perzu właściwym jest świetnie przyswajalna przez nasz organizm. Dzięki temu procesowi zapobiega ona starzeniu się tkanki łącznej skóry, naczyń i chrząstek stawowych.

cpx_6a06d733aa7cd61dd53a1333522767d1

Perz właściwy zawiera polisacharydy (takie jak trytycyna), olejki eteryczne, kleje roślinne oraz wiele składników odżywczych.
Kłącza perzu właściwego zawierają związek z grupy witamin B, tzw. inozyt. Perz jest również bogaty w witaminę C, łatwo przyswajalne przez nasz organizm węglowodany, kwasy organiczne, sole mineralne oraz krzemionkę.
Perz właściwy posiada właściwości antybiotyczne.

Perz kupisz tutaj: kliknij

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply